Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.887.2023.1.DJ
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą ryczałtu wypłacanego pracownikom na podstawie regulaminu pracy zdalnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą, w (…) (dalej: "A ") jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 1974 r. - Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) (dalej: "Kodeks pracy").
A w dniu (…) 2023 r. wprowadził na podstawie art. 67(20) § 4 Kodeksu pracy Regulamin pracy zdalnej, obowiązujący od dnia 7 kwietnia 2023 r., określający zasady wykonywania pracy zdalnej (dalej: "Regulamin pracy zdalnej"). Zgodnie z Regulaminem pracy zdalnej A dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej przez pracowników zajmujących stanowiska, na których rodzaj pracy, zakres obowiązków oraz organizacja pracy na to pozwala.
Grupy pracowników, które:
-mogą wykonywać pracę w całości zdalnie (praca zdalna 100%),
-mogą wykonywać częściowo pracę zdalnie wraz ze wskazaniem wymiaru czasu pracy, która może być objęta częściowo pracą zdalną w danym miesiącu (praca zdalna hybrydowa),
-nie mogą wykonywać pracy zdalnie ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy,
-mogą, ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy, wykonywać pracę zdalną okazjonalnie,
określa Załącznik nr 1 do Regulaminu pracy zdalnej.
Zgodnie ze wskazanym załącznikiem A aktualnie przewiduje świadczenie pracy w całości zdalnie (praca zdalna 100%) lub świadczenie pracy w części zdalnie (praca zdalna hybrydowa). Wymiar pracy częściowo zdalnej zależy od rodzaju wykonywanej pracy i jest to połowa czasu pracy (pracownicy (…), sprzedawcy, handlowcy, (…)), bądź maksymalnie 8 dni w miesiącu (managerowie). Uzgodnienie wykonywania pracy zdalnej następuje przez akceptację przez A wniosku pracownika o umożliwienie pracy zdalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty