13.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.456.2023.1.MŻ

Dotyczy uznania, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności posadowionych budynków oraz oddanie w użytkowanie na podstawie umowy stanowią na gruncie podatku VAT odrębne czynności, a w konsekwencji są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT z tytułu umowy dzierżawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • uznania, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności posadowionych budynków oraz oddanie w użytkowanie na podstawie umowy stanowią na gruncie podatku VAT odrębne czynności, a w konsekwencji są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz
  • prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT z tytułu umowy dzierżawy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest osobą prawną zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku VAT, dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykorzystuje Nieruchomość gruntową wraz z posadowionymi na niej budynkami, „Nieruchomość”. Do powyższej Nieruchomości gruntowej Wnioskodawcy przysługiwało prawo użytkowania wieczystego, w stosunku natomiast do posadowionych na jej obszarze budynków przysługiwało Wnioskodawcy prawo własności.

Nieruchomość jest położona na terytorium Polski. Budynki były przez Wnioskodawcę wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. jako hala produkcyjna, czy pomieszczenia socjalne dla pracowników. Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej i operacyjnej Spółki, Wnioskodawca postanowił dokonać transakcji zbliżonej do tzw. leasingu zwrotnego. Leasing zwrotny, czyli transakcja „sale and lease back” polega na zbyciu własności rzeczy, a następnie oddaniu w leasing uprzedniemu właścicielowi. Wnioskodawca dokonał transakcji o tożsamym charakterze, jednak zamiast transakcji leasingu zawarł umowę dzierżawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne