Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.448.2023.3.KR
Opodatkowanie zasądzonych ustawowych odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia oraz za czas po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 czerwca 2023 r. złożyli Państwo wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonych ustawowych odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia oraz za czas po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 11 lipca 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Dnia 19 grudnia 2012 r. ustał stosunek pracy łączący pracownika z firmą (...) Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”). Pracownik, na podstawie art. 67 w zw. z art. 56 § 1 Kodeksu pracy, wystąpił do Sądu Pracy o stwierdzenie, że rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło z naruszeniem prawa, gdyż jako tzw. przedstawiciel załogi podlegał szczególnej ochronie na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji w zw. z porozumieniem jakie zawarł z pracodawcą. Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy i zasądzenie na jego rzecz wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Pracownik swoje roszczenie opierał na podstawie art. 57 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, jeżeli rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie z pracownikiem, gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego, pracownikowi temu przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Sąd Pracy w dniu 16 lutego 2022 r. wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że wygaśnięcie stosunku pracy pracownika było niezgodne z prawem i zasądził od Wnioskodawcy na rzecz pracownika kwotę (...) ((...)) za okres pozostawania bez pracy z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 6 października 2016 r. (tj. dnia następnego po dniu 5 października 2016 r., w którym to dniu Wnioskodawca odmówił pracownikowi zapłaty wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy) do dnia zapłaty. Sąd Apelacyjny w dniu 17 maja 2023 r. wydał wyrok oddalający apelację Wnioskodawcy i zasądził nadto od Wnioskodawcy na rzecz pracownika kwotę (...) ((...)) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie za czas po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym. Wnioskodawca po otrzymaniu wyroku Sadu Apelacyjnego wypłacił pracownikowi zasądzoną kwotę wynagrodzenia w wysokości (...) potrącając z niej zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W stosunku do kwoty zasądzonych odsetek za opóźnienie Wnioskodawca wypłacił należną pracownikowi obliczoną ich kwotę pomniejszoną o hipotetyczny podatek dochodowy od osób fizycznych i postanowił wystąpić o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty