Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.59.2023.1.IG
Obowiązki płatnika w związku z przekazywaniem pracownikom voucherów i nagród rzeczowych.
Interpretacja indywidualna –
stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania voucherów i nagród rzeczowych przekazywanych pracownikom.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. (zwana dalej również Spółką lub Wnioskodawcą) jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą w modelu SaaS platformy służącej przeprowadzaniu spotkań online i webinarów. W celu wykonywania wyżej wymienionej działalności Spółka zatrudnia pracowników i jest pracodawcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. W związku z wypłatą wynagrodzeń za pracę na rzecz zatrudnionych pracowników Spółka występuje w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku ze zmianą siedziby Spółki, przeprowadzką do nowego biura oraz łagodzeniem restrykcji związanych ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, Spółka zamierza zachęcić pracowników do wykonywania swojej pracy z nowego biura zamiast z domu w ramach zaleconej pracy zdalnej. W tym celu zamierza przekazywać pracownikom świadczenia w zamian za obecność w biurze Spółki. Intencją Spółki jest obdarowanie uczestników w celu ich zachęcenia do wykonywania pracy z biura, co pośrednio ma pozytywnie wpływać na budowanie relacji między samymi pracownikami, a także między pracownikami a Spółką. Świadczenia nie będą stanowić dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. Ustaliliście Państwo następujące zasady przyznawania świadczeń. W zależności od liczby dni, kiedy pracownik będzie świadczył pracę z biura, Spółka zamierza udzielić pracownikowi dodatkowego czasu wolnego do wykorzystania w kolejnym miesiącu. Pracownik będzie mógł skorzystać z tego świadczenia lub wymienić je na punkty. Uzyskane w ten sposób punkty wymienne będą na różne vouchery (np. voucher do SPA) lub świadczenia rzeczowe (np. termos, powerbank, parasol). Wartość voucherów i nagród rzeczowych oraz ich rodzaj należeć będzie do wyłącznej decyzji Spółki. Wartość świadczeń rzeczowych wahać się będzie od 50 zł do 400 zł. Powyższe zapisy zostały określone w odrębnym regulaminie, nie wynikają jednak z umowy o pracę, regulaminu wynagradzania czy regulaminu pracy. Vouchery i nagrody będą finansowane ze środków obrotowych Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty