11.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.258.2023.1.AND

Wydatki poniesione w związku z zaspokojeniem roszczeń w zakresie rękojmi/gwarancji zgłoszonych przez A, Spółka będzie mogła w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 maja 2023 roku za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 8 maja 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z wymianą Wadliwych Wyrobów w związku z roszczeniami w zakresie rękojmi/gwarancji.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

T. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką kapitałową polskiego prawa. Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu (…). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. (…). Ponadto, Spółka zajmuje się szeroko pojętą (…). Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy jest spółka kapitałowa prawa koreańskiego – T. CO., LTD.

B. Sp. z o.o. (dalej: „B”) jest spółką kapitałową polskiego prawa z siedzibą w (…). Do 31 sierpnia 2021 r. B prowadziła działalność gospodarczą m.in. w zakresie (…). W B były wyodrębnione dwa obszary działalności:

- produkcja (…) („Linia 1”),

- produkcja elementów do (…) („Linia 2”).

W latach 2019-2021 B sprzedawała (…) wyprodukowane w ramach Linii 1, m.in. na rzecz A GmbH z siedzibą w Niemczech (dalej: „A”). Część (…) wyprodukowanych przez B na rzecz A w latach 2019-2021 w ramach Linii 1 okazała się być wadliwa.

Na mocy aktu notarialnego z dnia 31 sierpnia 2021 r. (dalej: „Umowa sprzedaży”) B dokonała sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy Linii 1 będącej zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, która stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: „Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa”). W związku z nabyciem Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa po stronie Wnioskodawcy powstała dla celów rachunkowych tzw. ujemna wartość firmy, bowiem cena nabycia była niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne