Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.257.2023.2.AP
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 30 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 maja 2023 r. (wpływ 23 maja 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)
Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce oraz posiada z mężem wspólność majątkową.
7 grudnia 2010 r., działając jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, Pani wraz ze wspólniczką, również działającą jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - obie zaś działające jako jedyni wspólnicy Spółki cywilnej, nabyła Pani ze wspólniczką prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr ...., o pow. 0,4097 ha, położonej we wsi … w gminie … oraz własność znajdującego się na tej nieruchomości budynku, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności (budynek ten ma charakter handlowo-usługowy i stanowi do dnia dzisiejszego motel z częścią gastronomiczną). Nabycie nastąpiło na zasadach współwłasności łącznej za cenę ... gr, przy czym cena zapłacona została przez wspólniczki w równych częściach, co wynika też z umowy Spółki cywilnej, w której postanowiono, że wspólniczki wnoszą do Spółki wartości materialne w postaci przedmiotowej nieruchomości w części po 1/2 (każda ze wspólniczek).
Przez pierwszych kilkanaście miesięcy nieruchomość w całości służyła do prowadzenia przez wspólniczki Spółki cywilnej działalności gospodarczej - działalności gastronomicznej. Po kilkunastu miesiącach (ok. 1,5 roku) wspólniczki zrezygnowały z prowadzenia tej działalności w przedmiotowej nieruchomości i ją wynajęły.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty