Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.219.2023.1.RMA
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości i prawo kupującego do odliczenia podatku naliczonego i zwrotu nadwyżki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości i prawa wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz zwrotu nadwyżki podatku. Uzupełnili go Państwo pismem z 19 maja 2023 r. (wpływ 19 maja 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. sp. z o.o.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
M.Ś.
Opis zdarzenia przyszłego (sprecyzowany w uzupełnieniu z 19 maja 2023 r.)
Osoba fizyczna, tj. zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej „Sprzedający”) nabyła, na podstawie (i) umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 22 października 1990 r. oraz (ii) dziedziczenia, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 10 września 2014 r., w szczególności udział wynoszący 4/6 części (dalej „Udział”) w prawie własności działki gruntu o numerze ewidencyjnym 1 położonej w (…) (dalej „Nieruchomość”). Nieruchomość objęta jest w całości miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą Rady Gminy z dnia 14 września 2018 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa z dnia 2 października 2018 r. (dalej „MPZP”), zgodnie z którym Nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem „3UP”(teren zabudowy usługowej i obiektów produkcyjnych oraz składów i magazynów).
Sprzedający oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości zawarli przedwstępną umowę sprzedaży (dalej „Umowa Przedwstępna”) udziałów (w tym Udziału) w Nieruchomości z podmiotem trzecim - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, będącą czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej „Podmiot Trzeci”). Podmiot Trzeci oraz (…), będąca czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej „Wnioskodawca”), zawarli umowę, na podstawie której Wnioskodawca nabył prawa i wierzytelności oraz przejął zobowiązania z Umowy Przedwstępnej, przy czym możliwość taka jest przewidziana w Umowie Przedwstępnej. W wykonaniu Umowy Przedwstępnej Wnioskodawca oraz Sprzedający zawrą (przyrzeczoną) umowę sprzedaży, na podstawie której Sprzedający sprzeda Udział w Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy (dalej „Transakcja”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty