Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.201.2023.2.AMA
Możliwość korzystania przez spółkę cywilną ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii ustalenia:
- czy fakt, że jeden ze wspólników spółki cywilnej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której jest czynnym podatnikiem podatku VAT, przekłada się na konieczność płatności podatku VAT przez nowo powstałą spółkę cywilną,
- czy spółka cywilna w ramach opisanej działalności gospodarczej może korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, czy któreś z wymienionych we wniosku kamieni/materiałów/półfabrykatów do tworzenia biżuterii lub wprowadzenie sprzedaży zagranicznej powoduje obowiązek płacenia podatku VAT.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2023 r. (wpływ 3 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (w zakresie „Zdarzenia 2” ostatecznie sformułowany w piśmie z 3 kwietnia 2023 r.)
ZDARZENIE 1: Wnioskodawca zamierza założyć spółkę cywilną. Wspólnikami w spółce będą: osoba nieposiadająca żadnej działalności gospodarczej, zatrudniona na umowie o pracę (nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT) oraz osoba posiadająca jednoosobową działalność gospodarczą i będąca czynnym podatnikiem podatku VAT. W myśl art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Treść powyższego przepisu wskazuje, że podatnikiem są zarówno osoby fizyczne, jak i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Na mocy przepisów prawa spółka cywilna jest kwalifikowana jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Przepisy nie wymieniają w kategorii podatników wspólników spółki cywilnej. Inaczej zatem niż na gruncie podatku PIT, podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty