02.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.162.2023.1.AS

Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu narzędzi, przekazanych w ramach umowy toolingu.

Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu narzędzi, przekazanych w ramach umowy toolingu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…), zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług, jest producentem samochodów i części do samochodów.

W ramach swojej działalności Wnioskodawca zamierza zawrzeć tzw. umowę toolingu, na mocy której zobowiąże się do nieodpłatnego udostępnienia polskiemu kontrahentowi określonych składników majątkowych – narzędzi, stanowiących własność Wnioskodawcy. Kontrahent zobowiąże się natomiast do wykorzystania otrzymanych narzędzi do wykonania uzgodnionych w umowie usług – produkcji części dla Wnioskodawcy. Udostępnione narzędzia pozostaną własnością Spółki. Kontrahent będzie mógł wykorzystywać te narzędzia wyłącznie do produkcji części na rzecz Wnioskodawcy.

Zawarcie tej umowy jest konieczne z uwagi na sytuację finansową kontrahenta, który nie może zakupić narzędzi niezbędnych do kontynuowania współpracy z (…) – dostaw części do produkcji samochodów. Przy braku zaangażowania ze strony (…) kontrahentowi grozi upadłość a (…) utrata wieloletniego, zaufanego dostawcy części co z kolei wiąże się z koniecznością wyszukania nowego dostawcy a najgorszym wariancie przerwaniem na jakiś czas produkcji samochodów.

Na gruncie przepisów ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 t. j. ze zm.; dalej jako: „ustawa o VAT”) przekazanie narzędzi kontrahentowi w ramach umowy toolingu, w celu wyprodukowania przez kontrahenta części, nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, gdyż nie dochodzi do przeniesienia ekonomicznego władztwa nad narzędziami w taki sposób, aby kontrahent mógł nimi dysponować w sposób właściwy dla właściciela. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel nadal pozostaje po stronie Wnioskodawcy, a zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne