Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.540.2023.2.NF
Uznanie, że przekazanie prezentów stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że przekazanie prezentów stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 stycznia 2024 r. (wpływ 9 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność w zakresie produkcji i dystrybucji konserw (…). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca dokonuje przekazań swoich produktów (konserw) dla podmiotów realizujących cele charytatywne/społeczne (np. domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, różne stowarzyszenia).
Podmioty – obdarowani, którzy otrzymują konserwy nie mają statusu organizacji pożytku publicznego.
Konserwy mają charakter produktów niepełnowartościowych nienadających się do sprzedaży. Jednak przekazywane konserwy nadają się do konsumpcji. Spółka z tytułu przekazania powyższych darowizn otrzymuje od niektórych podmiotów podziękowania w formie mailowej lub dyplomu. Zdarza się, iż Spółka chwali się prowadzonymi działaniami na swoich stronach internetowych. Niemniej jednak nie ma takiej praktyki w odniesieniu do każdej dokonanej darowizny. Podmioty, które otrzymują konserwy nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jednorazowy koszt wytworzenia przekazanej 1 konserwy jest mniejszy niż 20 zł.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
1.Wnioskodawcy przysługiwało w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towarów lub ich części składowych (w przypadku opisanym we wniosku – konserw), które są przedmiotem darowizny dla podmiotów obdarowanych (nieposiadających statusu organizacji pożytku publicznego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty