Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.169.2023.2.DP
Określenie źródła przychodu z tytułu zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
–nieprawidłowe – w części dotyczącej powstania źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
–prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu zbycia nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca wraz z małżonką, na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, są właścicielami zabudowanej nieruchomości składającej się z działki gruntu nr 1/1, obr. X, o powierzchni 0,0625 ha, położonej w A., dla której Sąd Rejonowy w A. prowadzi księgę wieczystą nr XYZ.
Wnioskodawca prowadził indywidualną działalność gospodarczą, wpisaną do CEIDG, w okresie od (…) 1996 r. do (…) 2019 r. Jak wynika z bazy CEIDG, jego wpis z rejestru został wykreślony 7 stycznia 2020 r. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej było m.in.: wynajmowanie i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD: 68.20.Z).
Nieruchomość, o której mowa we wniosku, była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej i została przez niego wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca wykorzystywał opisaną we wniosku nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie pomieszczeń innym przedsiębiorcom, w celu prowadzenia w tych pomieszczeniach działalności handlowo- -usługowej w okresie od kwietnia 2013 r. do (…) 2019 r. Z tym samym dniem Wnioskodawca wycofał tę nieruchomość z ewidencji środków trwałych, związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą i od (…) 2020 r. nieruchomość ta nie jest już składnikiem majątku przedsiębiorstwa i nie stanowi środków trwałych Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty