Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.239.2023.2.EC
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z 23 marca 2023 r. w zakresie pełnomocnictwa, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 12 maja 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Od dnia 17 września 2018 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Główne PKD to 58.21.Z Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w myśl art. 3 ust. 1 oraz 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 2018 r. Wnioskodawca na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowany jest 19-procentowym podatkiem liniowym. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie oprogramowania w postaci elementów składowych gier komputerowych. Z racji braku legalnej definicji gry komputerowej w polskim systemie prawnym Wnioskodawca odnosi się do definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN (….), zgodnie z którą pod pojęciem gry komputerowej należy rozumieć „grę rozgrywaną na ekranie komputera” lub „program komputerowy umożliwiający taką grę”. W świetle ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231; „pr. autorskie”) gra wideo jest utworem, jako przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony bez względu na postać ustalenia, wartość, przeznaczenie i sposób wyrażenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty