Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.161.2023.2.MZ
Ustalenie momentu powstania przychodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu powstania przychodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalności gospodarczą pod firmą „X”.
Działalność gospodarcza obejmuje:
-PKD 77.11.Z - wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,
-PKD 45.11.Z - sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek,
-PKD 45.19.Z - sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan wykupu leasingowanych przez siebie samochodów, które są następnie przedmiotem dalszej sprzedaży przez Pana. Wobec powyższego, zawiera Pan umowy o współpracy, których przedmiotem jest określenie warunków i zasad współpracy handlowej odnoszącej się do sprzedaży oferowanych przez siebie pojazdów (zwana dalej: „Umową”). Na moment podpisania Umowy oferowane do sprzedaży pojazdy są jeszcze przedmiotem leasingu. W ramach zawieranych umów zobowiązuje się Pan przenieść na rzecz Zamawiającego własność pojazdów (w tym zobowiązuje się dokonać uprzedniego wykupu pojazdu z leasingu), a Zamawiający zobowiązuje się pojazd odebrać i zapłacić Panu cenę na zasadach i warunkach wskazanych w Umowie. Zgodnie z Umową przesyła Pan Zamawiającemu za pośrednictwem poczty elektronicznej oferty handlowe dotyczące pojazdów. Zamawiający będący zainteresowany pojazdem, składa Panu zamówienie na zakup danego pojazdu wskazując m.in. numer VIN pojazdu (dalej: „Zamówienie”). Z chwilą złożenia Zamówienia powstaje obowiązek zapłaty zaliczki przez Zamawiającego na Pana rzecz. W związku z powyższym, z momentem złożenia przez kontrahenta Zamówienia wystawia Pan na Zamawiającego fakturę pro-forma. Fakt otrzymania zaliczki potwierdzany jest następnie dla celów podatku VAT wystawieniem faktury zaliczkowej. Zaliczka płatna przez Zamawiającego stanowi 100% wartości Zamówienia. Jednocześnie zgodnie z Umową z chwilą otrzymania zaliczki podejmie Pan działania mające na celu uzyskanie tytułu własności do oferowanego pojazdu (tj. podejmie działania mające na celu wykup pojazdu z leasingu). Po podjęciu przez Zamawiającego ostatecznej decyzji o zakupie i akceptacji Zamówienia wystawia Pan końcową fakturę VAT oraz przekazuje zamawiającemu dokumenty i komplet kluczy do pojazdu. Do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w przedmiocie zakupu, pojazd garażowany jest w miejscu wskazanym przez Zamawiającego. W razie akceptacji Zamówienia zaliczka ulega zaliczeniu na poczet płatności Zamawiającego. W przypadku anulowania Zamówienia odbiera Pan pojazd z miejsca garażowania i zwraca Zamawiającemu zaliczkę (w tym wystawia Pan fakturę korygującą).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty