29.11.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I PSKP 90/21

Pozbawienie pracownika szczególnie chronionego ochrony prawnej na podstawie art. 8 k.p. uzasadniać może tylko wyjątkowo jego naganne zachowanie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki (przewodniczący) 

‎SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca) ‎

SSN Renata Żywicka

w sprawie z powództwa A. R. ‎przeciwko T. w R. ‎o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku ‎z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. akt IV Pa 5/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Rybniku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka A. R. wniosła 16 maja 2016 r. przeciwko pozwanemu T. pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę i zwrot kosztów postępowania. W uzasadnieniu podniosła, że podana przez pozwanego przyczyna wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy, tj. reorganizacja mediów była nieprawdziwa i niekonkretna. Faktyczną przyczyną wypowiedzenia była jej działalność publiczna jako radnej Miasta R. niezgodna z zapatrywaniami przedstawicieli pozwanego oraz obozu politycznego sprawującego w tamtym okresie władzę w R.. W piśmie z 1 sierpnia 2016 r., powódka podniosła, że 15 czerwca 2016 r. złożyła pozwanemu oświadczenie o nieprzyjęciu nowych warunków umowy o pracę i umowa o pracę została rozwiązania z końcem okresu wypowiedzenia, tj. 31 lipca 2016 r. Dlatego wniosła o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy w kwocie 3.325,57 zł miesięcznie.

W odpowiedzi na pozew, pozwany wniósł o oddalenie powództwa oraz o zwrot kosztów procesu. Na rozprawie 1 października 2019 r. powódka oświadczyła, że wyraża zgodę na przywrócenie jej do pracy na stanowisko redaktora programów radiowych.

Wyrokiem z 1 października 2019 r., Sąd Rejonowy w Rybniku przywrócił powódkę A. R. do pracy u pozwanego na stanowisko redaktora programów radiowych na dotychczasowych warunkach płacy i zasądził od pozwanego na rzecz powódki wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy za okres od 1 sierpnia 2016 r. do daty uprawomocnienia się wyroku w wysokości po 3.325,57 zł miesięcznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne