Wyrok SN z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. I PSKP 19/23
Orzeczony przez sąd pracy obowiązek przywrócenia do pracy jest długiem kolejnego pracodawcy, gdy wynika z zasadnego roszczenia o przywrócenie do pracy, które zwolniony pracownik skierował do poprzedniego pracodawcy. Pracownik ma wówczas zwykłe prawo do restytucji stosunku pracy i dlatego odpowiedzialność ta przechodzi na kolejny podmiot, który stał się pracodawcą na mocy art. 231 k.p.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bielecki
SSN Agnieszka Żywicka
w sprawie z powództwa K. K. przeciwko E. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w P. o ustalenie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 lutego 2024 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. akt V Pa 29/21,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Piotrkowie Trybunalskim do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z 25 kwietnia 2022 r. oddalił apelację powoda K. K. od wyroku Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim z 11 marca 2021 r., który oddalił jego powództwa do E. sp. z o.o. i do M. sp. z o.o. w P.
Sprawa była kolejnym etapem sporu, w którym powód pozwem z 23 listopada 2020 r. wniósł o ustalenie, że łączy go stosunek pracy z E. w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Alternatywnie wniósł odwołanie od oświadczenia pozwanego M., żądając przywrócenia do pracy. M. podniósł, że wypowiedzenie umowy o pracę było zasadne i konieczne wobec likwidacji spółki. E. zarzuciła, że powód nie zgłosił jej swojej gotowości do podjęcia pracy po przywróceniu go do pracy w M. i nie było też przejścia stosunku pracy w trybie art. 231 §1 k.p.
Sąd Rejonowy ustalił, iż wyrokiem z 10 marca 2017 r., w sprawie IV P 43/16, Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim przywrócił powoda do pracy w M. Sp. z o.o. w P. Po rozpoznaniu apelacji pozwanego Sąd Okręgowy wyrokiem z 23 listopada 2017 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w ten sposób, że zasądził na rzecz powoda odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty