Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.187.2023.1.MS
Koszty uzyskania przychodów z dobrowolnego umorzenia udziałów objętych w wyniku transakcji wymiany udziałów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z dobrowolnego umorzenia udziałów objętych w wyniku transakcji wymiany udziałów jest:
·nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości zastosowania art. 22 ust. 1t ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie nr 1);
·prawidłowe – w części dotyczącej możliwości zastosowaniaart. 23 ust. 1 pkt 38c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie nr 2).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów objętych w wyniku transakcji wymiany udziałów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
… ( dalej: „Wnioskodawca” lub „Udziałowiec”) jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Wnioskodawca jest jednym z pięciu udziałowców sp. z o.o. (dalej: „Spółka”), która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na źródło ich osiągania.
Spółka posiada …% akcji w spółce … spółka akcyjna (dalej: „Spółka Nabywana”) co stanowi udział …% w ogólnej licznie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki Nabywanej, mającej siedzibę w Polsce i podlegającej opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na źródło ich osiągania. Spółka nabyła akcje Spółki Nabywanej w drodze wniesienia przedmiotowych akcji do Spółki, w zamian za wydane udziały Spółki - tj. w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów uregulowanej w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust.8a-8b ustawy o PIT. Na moment transakcji wymiany udziałów Spółka posiadała 54,10% akcji w Spółce Nabywanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty