23.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.904.2022.3.AK

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegow podatku dochodowym od osób fizycznychjest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia 2022 r. wpłynął wniosek Pani (...) z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lutego 2023 r. (wpływ 3 lutego 2023 r.) wskazując, że przedmiotowy wniosek jest wnioskiem wspólnym Pani i Pani małżonka, a następnie pismem z 28 lutego 2023 r. (wpływ 2 marca 2023 r.) Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

Pani (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan (...)

Opis stanu faktycznego

W dniu 9 kwietnia 2019 roku otrzymała Pani wraz z mężem od swojej córki darowiznę prawa własności 1/2 części nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, parterowym, o powierzchni 99 m2, wybudowanym w 1935 roku, wymagającym kapitalnego remontu.

Zgodnie z umową darowizny wyżej opisany udział w nieruchomości został objęty ustawową wspólnością majątkową małżeńską Pani oraz Pani męża.

W 2020 roku sprzedała Pani wraz z mężem przedmiotowy udział w nieruchomości. Odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Otrzymana z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości kwota została ujęta w deklaracji PIT-39.

W listopadzie 2021 roku w imieniu własnym oraz męża zawarła Pani z córką umowę powierniczą, której przedmiotem było zlecenie córce, jako powiernikowi, powierniczego nabycia prawa własności wskazanego lokalu mieszkalnego. Powiernik został zobowiązany do powierniczego nabycia w imieniu własnym, ale na rzecz zleceniodawców, wskazanego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z porozumieniem zleceniodawcy przekazali powiernikowi na zakup wskazanego lokalu pieniądze uzyskane w 2020 roku ze sprzedaży wyżej opisanego udziału w nieruchomości. Zgodnie z porozumieniem powiernik został zobowiązany do przeniesienia na zleceniodawców prawa własności lokalu - na wezwanie zleceniodawców, w terminie 3 miesięcy od otrzymania wezwania. W przypadku niewykonania przez powiernika zobowiązania, powiernik będzie zobowiązany do zwrotu całości kwoty przekazanej na powierniczy zakup lokalu powiększonej o odsetki, odsetki maksymalne ustalone zgodnie z art. 359 § 2 [1] kc, tj. na poziomie czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP w stosunku rocznym. Ponadto w omawianej umowie powiernikowi przekazano zarządzanie lokalem do czasu dokonania przez strony przeniesienia prawa własności lokalu. Zawarta umowa powiernictwa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia dla powiernika, gdyż dotyczy relacji z osobami spokrewnionymi (powiernik jest córką zleceniodawców). Wykonywanie umowy powierniczej nie jest realizowane w ramach działalności gospodarczej, ani w ramach działalności wykonywanej osobiście, czy też w ramach innego źródła przychodów. Podstawą faktyczną dla zlecenia córce powierniczego nabycia lokalu mieszkalnego na rzecz Pani i Pani męża jest relacja zaufania w ramach członków najbliższej rodziny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne