Porada aktualna na dzień 03-12-2024
08.03.2023 Kadry i płace

Czy dopuszczalne jest stosowanie okresu rozliczeniowego na przełomie miesięcy

Z uwagi na tryb pracy z naszym kluczowym klientem i realizowane dla niego prace optymalne dla naszej spółki byłoby wprowadzenie miesięcznego okresu rozliczeniowego, jednak nie od 1 dnia miesiąca, ale w jego trakcie. Czy dopuszczalne jest stosowanie okresu rozliczeniowego na przełomie miesięcy? Czy w takiej sytuacji należy wyliczać wymiar czasu pracy z podanego przedziału czasowego? Jak rozliczać godziny nadliczbowe i nocne w takim przypadku? 

Nie ma przeszkód prawnych, aby wprowadzić okres rozliczeniowy przypadający na przełomie 2 miesięcy. Pracodawca w regulacjach wewnątrzzakładowych podejmuje decyzję, ile taki okres rozliczeniowy będzie trwał oraz jaki będzie moment jego rozpoczęcia. W praktyce jednak stosowanie okresu rozliczeniowego ustalonego w taki sposób może powodować wiele problemów, w szczególności w zakresie rozliczania przepracowanych godzin nadliczbowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Okres rozliczeniowy to określona liczba kolejno po sobie następujących tygodni lub miesięcy, w których dokonywane jest obliczenie wymiaru czasu pracy, jaki dany pracownik powinien przepracować (nominału czasu pracy), a następnie faktyczne jego rozliczanie.

Długość okresu rozliczeniowego czasu pracy i moment jego rozpoczynania ustala się w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne