Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. I PSKP 60/21

Związek funkcjonalny między nabyciem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy a znacznie wcześniejszym rozwiązaniem stosunku pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy, w aspekcie nabycia prawa do odprawy rentowej określonej przez zakładowe porozumienie płacowe w analogiczny sposób do unormowania z art. 921 § 1 k.p., występuje wówczas, gdy przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest powiązane z wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, a w przypadku innej choroby w sytuacji, gdy przyznanie prawa do renty jest konsekwencją tej samej choroby, która wystąpiła przed datą rozwiązania umowy o pracę. Innymi słowy, jeżeli nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy zostało spowodowane przez inną chorobę niż stwierdzona została przed rozwiązaniem stosunku pracy, nie ma podstaw do przyznania odprawy rentowej. Dodać w tej kwestii można, że przedstawiona wykładnia nie stanowi przeszkody do nabycia w przyszłości prawa do odprawy emerytalnej u nowego pracodawcy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)

‎SSN Halina Kiryło ‎

SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. K. ‎przeciwko U. Spółce Akcyjnej Zakładowi Produkcyjnemu w K. ‎o odprawę rentową, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń ‎Społecznych w dniu 12 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy ‎i Ubezpieczeń Społecznych w K. ‎z dnia 3 października 2019 r., sygn. akt IX Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania ‎i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W wyroku z dnia 3 października 2019 r., sygn. akt IX Pa (…), Sąd Okręgowy – Sąd Pracy w K. – w sprawie z powództwa K. K. przeciwko Oddziałowi U. Spółce Akcyjnej, Zakładowi Produkcyjnemu w K. – oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. akt VII P (…), w którym Sąd Rejonowy zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 24.872,98 zł tytułem odprawy rentowej.

W sprawie ustalono, że powód był pracownikiem Oddziału U. S.A., Zakładu Produkcyjnego w K. oraz poprzedników prawnych pracodawcy od 1 grudnia 1989 r. do 31 lipca 2016 r. Stosunek pracy został rozwiązany na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 k.p. w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W okresie od 29 lipca 2016 r. do 31 lipca 2016 r. powód był niezdolny do pracy z powodu choroby i otrzymywał zasiłek chorobowy w okresie od 29 lipca 2016 r. do 26 stycznia 2017 r., a następnie świadczenie rehabilitacyjne od 27 stycznia 2017 r. do 21 stycznia 2018 r. Decyzją z dnia 7 lutego 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał powodowi rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 22 stycznia 2018 r., tj. od zaprzestania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne