Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.293.2022.2.MBN
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, usług prowadzenia zajęć arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, usług prowadzenia zajęć arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 października 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik świadczy usługi w zakresie nauki arytmetyki mentalnej w ramach prywatnych zajęć pozalekcyjnych. Podatnik nie jest jednostką objętą system oświaty (art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Świadczenie usług przez Podatnika polega na udzielaniu odpłatnej, grupowej lekcji nauki arytmetyki mentalnej przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Pełnią oni rolę nauczyciela. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego przez nauczyciela należy rozumieć: - osobę trudniącą się uczeniem kogoś; - czynnik kształtujący czyjąś świadomość, regulujący czyjeś postępowanie. Nauczyciel jest zatem osobą, która przekazuje swoją wiedzę i umiejętności uczniom. Co istotne ustawa o VAT nie definiuje, jakie warunki należy spełnić, żeby być uznanym za nauczyciela. Ustawa o VAT, ani też znaczenie językowe nie wymagają, aby nauczyciel był kimś, kto posiada odpowiedni dyplom ukończenia studiów, czy też był zatrudniony w placówce oświatowej. Istotny jest tutaj aspekt funkcjonalny, tzn. pełnienie roli nauczyciela, a nie to czy ma ona formalne przygotowanie bądź wykształcenie pedagogiczne lub jest pracownikiem oświaty. W związku z powyższym Podatnik za udzielane lekcje nauki arytmetyki mentalnej chce zastosować stawkę zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 27 ustawy o VAT. Zgodnie ze wskazaną podstawą zwolnienia warunkiem koniecznym zwolnienia jest świadczenie usług przez nauczycieli. Zdaniem Podatnika, osoby prowadzące zajęcia pozalekcyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym pełnią rolę nauczyciela i warunek konieczny do zastosowania zwolnienia z podatku VAT został spełniony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty