Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.491.2022.3.SJ
Zwolnienie podatkowe w związku z czynnościami związanymi z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania. Uzupełnił go Pan, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 16 sierpnia 2022 r. (data wpływu 16 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 2018 r. pełni Pan funkcję urzędnika wyborczego na podstawie powołania przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. W trakcie kilkumiesięcznej przerwy w pełnieniu tej funkcji w 2020 r. pełnił Pan funkcję przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej podczas wyborów prezydenckich. Za 2018 r. otrzymał Pan PIT-11 z Urzędu Gminy w X z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, w którym wynagrodzenie urzędnika wyborczego było traktowane jako „Działalność wykonywana osobiście (...), w tym umowy zlecenia i o dzieło”. Za 2019 r., 2020 r. i 2021 r. otrzymał Pan PIT-11 z Krajowego Biura Wyborczego z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, w którym wynagrodzenie urzędnika wyborczego było traktowane jako „Działalność wykonywana osobiście (...), w tym umowy o dzieło oraz czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich”.
W 2018 r. istniała odrębna kategoria dochodów klasyfikowana w PIT jako „czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich”. Nie otrzymał Pan PIT-R z Urzędu Gminy w X (za 2018 r.) ani z Krajowego Biura Wyborczego (za 2019 r.) z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego mimo, iż pełnił Pan „obowiązki społeczne lub obywatelskie”. Za 2020 r. i 2021 r. otrzymał Pan PIT-R z Krajowego Biura Wyborczego z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, lecz bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich”). Jednocześnie za 2020 r. otrzymał Pan PIT-R z Urzędu Miejskiego w Y z tytułu pełnienia funkcji w Obwodowej Komisji Wyborczej uwzględniający „kwotę wolną od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Wszystkie wspomniane deklaracje PIT-11 oraz PIT-R stanowią załącznik do niniejszego zapytania o interpretację prawa podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty