Wyrok SN z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. II CSKP 361/22
Jeżeli bowiem strony umówiły się w ten sposób, że powód ma obowiązek przy wykonywaniu dokumentacji projektowej dochować należytej staranności w ustaleniu stanu faktycznego i prawnego terenu i obiektów objętych projektem, i ma obowiązek ująć w dokumentacji tylko takie elementy, które uda się ustalić, a pominąć te, których nie da się ustalić przy dochowaniu należytej staranności, to w takim przypadku kryterium należytej staranności służy ocenie, czy powód wykonał dzieło zgodnie z umową. W takim ujęciu dochowanie należytej staranności może świadczyć o wykonaniu dzieła bez wad fizycznych. Kryterium to nie może natomiast służyć jako przesłanka zwolnienia powoda z odpowiedzialności za stwierdzone wady dzieła. Jeżeli okaże się, że dokumentacja projektowa nie jest zgodna z umową, a więc ma wadę fizyczną w rozumieniu art. 5561 § 1 k.c., to dochowanie przez powoda należytej staranności przy wykonaniu tej dokumentacji jest obojętne dla jego odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady dzieła.
Sąd Najwyższy w składzie:
Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący)
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
SSN Tomasz Szanciło
w sprawie z powództwa P. B. przeciwko Gminie Miejskiej W. o zapłatę, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 3 lutego 2022 r., na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt I AGa […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty