Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.49.2022.2.HK
Czy dopłata wniesiona przez akcjonariusza (pokryta w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań) celem zasilenia kapitału zapasowego, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowić przychodu Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy dopłata wniesiona przez akcjonariusza (pokryta w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań) celem zasilenia kapitału zapasowego, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowić przychodu Spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – poprzez zapłatę 22 lipca 2022 r. brakującej opłaty od wniosku w kwocie 40 zł oraz pismem z 25 lipca 2022 r. (wpływ 27 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
S.A. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką handlową, której jedynym akcjonariuszem jest spółka handlowa prawa luksemburskiego (dalej jako: „L”).
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Wnioskodawcy podjęło 7 kwietnia 2022 r. uchwałę o zmianie statutu Spółki. Wprowadzono do statutu zapisy określające zasady wnoszenia przez akcjonariuszy Wnioskodawcy dopłat na rzecz tej Spółki. Wprowadzono do statutu Spółki § 12[1], zgodnie z którym:
1. Akcjonariusze mogą być zobowiązani do wniesienia dopłat. Dopłaty ustalane są kwotowo – proporcjonalnie do posiadanych przez Akcjonariusza akcji – i trafiają na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki. Dopłaty mogą być przeznaczane na pokrycie wydatków związanych z działalnością Spółki – bieżącą oraz inwestycyjną – w tym w szczególności, choć nie wyłącznie, w celu dokapitalizowania spółek, których Spółka jest udziałowcem, udzielenia im pożyczek, wniesienia dopłat, zakupu udziałów, przejęć innych podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty