Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.564.2022.1.AD
Kwestia opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Był jednym ze wspólników w spółce cywilnej prawa polskiego (dalej jako: „Spółka cywilna”).
31 grudnia 2020 r. złożył Pan skuteczne oświadczenie o wypowiedzeniu członkostwa/ udziału w spółce cywilnej ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2020 r.
W związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej, (…) marca 2021 r. została zawarta umowa, w formie aktu notarialnego, w której pozostali wspólnicy spółki cywilnej, z tytułu rozliczenia związanego z wystąpieniem Pana ze spółki cywilnej, zobowiązali się do zapłaty ustępującemu wspólnikowi jako ekwiwalentu kwoty (…) zł (słownie: (…) złotych). Kwota ta została określona w oparciu o postanowienia umowy spółki oraz art. 871 Kodeksu cywilnego.
W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki i zapłatą kwoty (…) zł powstał obowiązek podatkowy. Nie kwestionuje Pan powstania obowiązku podatkowego w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej.
Wskazuje Pan, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej otrzymuje on, tytułem spłaty swojego udziału środki pieniężne lub niepieniężne składniki majątku. Jeżeli występując ze spółki cywilnej wspólnik otrzyma pieniądze to w momencie ich faktycznego przekazania powstanie u niego przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak przychodem nie będzie pełna otrzymana kwota ponieważ w związku z art. 14 ust. 3 pkt 11 tej ustawy z przychodu tego należy wyłączyć taką wartość otrzymanych środków pieniężnych, która odpowiada uzyskanej przez tego wspólnika (przed wystąpieniem) nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonych proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki cywilnej, pomniejszonej o wpłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty