Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.368.2022.2.DS
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lipca 2022 r. (wpływ 18 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „(…)” od dnia 18.02.2022 r. Działalność ta zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedmiotem działalności jest wytwarzanie oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz. ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca na podstawie zawartych umów o świadczenie usług świadczy osobiście usługi związane z opracowaniem, tworzeniem, dostosowaniem oraz modyfikacją modułów na aplikacjach, pisaniem kodu, stworzeniem architektury systemu, oraz projektowaniem funkcjonalności dedykowanego systemu (…) do zarządzania relacjami z klientem. Wykonawca wykonuje umowę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samodzielnie, nie należy do żadnego zespołu programistów.
Działalność ta ma charakter twórczy. W żaden sposób nie są narzucane jakiekolwiek rozwiązania. Prace podejmowane są w sposób systematyczny, (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Projektowanie i tworzenie oprogramowania nie ma charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. Wykonawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności, w tym wykorzystując narzędzia informatyczne i oprogramowania w celu tworzenia nowych oprogramowań, oraz aplikacji. Wnioskodawca korzysta z języków oprogramowania takich jak: (...)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty