Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.175.2022.2.LS
Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji sprzedaży w drodze licytacji egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej. Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tej sprzedaży oraz dokumentowanie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży w drodze licytacji egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej oraz jest prawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy sprzedaży w drodze licytacji egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej oraz dokumentowania tej transakcji fakturą VAT.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
·braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży w drodze licytacji egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej,
·zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy sprzedaży w drodze licytacji egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej
· dokumentowania tej transakcji fakturą VAT.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 czerwca 2022 r. (wpływ 27 czerwca 2022 r.) oraz pismem z 28 czerwca 2022 r. (wpływ 28 czerwca 2022 r.).
W dniu 4 lipca 2022 r. uzupełnił Pan ponownie wniosek o doprecyzowanie opisu sprawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (…) na podstawie art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. 2021 poz. 685, z późn. zm., powoływana dalej jako ustawa o VAT) wykonując czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego jest płatnikiem podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji. W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko X sp. z o.o. Komornik wszczął egzekucję z nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w miejscowości (…), oznaczonej nr ewid. Działki 4, dla której Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczysta o nr (…). Nieruchomość o powierzchni (…) ha, zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i budynkiem gospodarczym. Dojazd drogą gruntową przez działkę nr ewid. 5 (…), na której została ustanowiona służebność przejazdu, przechodu oraz przeprowadzenia mediów. Działka posiada przyłącza wody i energii elektrycznej. Budynek mieszkalny – jednorodzinny, parterowy z nieużytkowym poddaszem, niepodpiwniczony wybudowany w 2004 r. Budynek w stanie surowym, niezamieszkały. Powierzchnia zabudowy 113,00 m. Powierzchnia użytkowa 93,09 m. Budynek gospodarczy – o powierzchni zabudowy 33,00 m, powierzchni użytkowej 23,00 m wybudowany ok. 2004 r. Dla terenu, na których znajduje się nieruchomość brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy (…)", zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy (…), działka nr ewid. 4 oznaczona jest jako „tereny zabudowy zagrodowej preferowane do zabudowy letniskowej”. Zgodnie z rejestrem gruntów klasa użytków: Br-RV – 0,2332 ha, Br-RVI – 0,0425 ha, RVI – 0,1934 ha. Dłużnik nabył nieruchomość na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia (…) kwietnia 2016 r., sygn. akt (…) o przysądzeniu własności. Nieruchomość zabudowana była budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i budynkiem gospodarczym. Nabycie nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość nie służyła do prowadzenia działalności gospodarczej. Po nabyciu nieruchomości nie były dokonywane żadne nakłady zmierzające do zwiększenia wartości nieruchomości (dotyczy to działki i budynku). Nieruchomość nie była i nie jest udostępniana osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych ani odpłatnie ani nie odpłatnie. Dłużniczka – zgodnie z oświadczeniem prezesa zarządu - nie prowadzi działalności gospodarczej. Dłużniczka nie jest podatnikiem VAT, została wykreślona z rejestru na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty