24.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.226.2022.1.JG

Możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy lokali mieszkalnych i udziału w Garażu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości/braku możliwości zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy lokali mieszkalnych i udziału w Garażu. Treść wniosku jest następująca: 

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”), zamierza stać się stroną umowy przedwstępnej zawartej 4 listopada 2021 r. pomiędzy zbywcą - właścicielem i użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a przyszłym nabywcą („Umowa Przedwstępna”), strony zobowiązały się do zbycia na rzecz nabywcy (dalej łącznie jako „Przedmiot Umowy”):

a.prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z posadowionym na tej nieruchomości budynkiem usługowo-biurowym,

b.Garażu nr 1 jako nieruchomości lokalowej oraz,

c.udziału w Garażu nr 2 jako nieruchomości lokalowej.

Przedmiot Umowy został szczegółowo opisany w § 1 umowy przedwstępnej. Wnioskodawca zamierza nabyć prawa i obowiązki wynikające z już zawartej Umowy Przedwstępnej i przez to stać się jej stroną jako nabywca Przedmiotu Umowy, co stanowić ma w ocenie Spółki odpłatne świadczenie usług i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a przy tym zostanie rozpoznane w księgach rachunkowych jako koszt Spółki. Okoliczność ta jednak ma charakter poboczny. Spółka, której zbywca udzielił prawa do dysponowania Przedmiotem Umowy na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowlane, wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę obejmującego rozbudowę i przebudowę części Przedmiotu Umowy, tj. znajdującego się na nieruchomości gruntowej budynku („Budynek”) i zmiany jego przeznaczenia z funkcji usługowej na funkcję mieszkaniową w taki sposób, że z Budynku pozostanie praktycznie tylko jego szkielet. W wyniku przeprowadzenia inwestycji powstaną nowe instalacje, nowe ścianki działowe, nowe tynki, nowe drzwi, nowe windy oraz nowe wykończenie klatek schodowych. Zmianie ulegnie układ komunikacyjny, poziomy, dach. Fragmenty ścian zewnętrznych pozostaną bez zmian. Po przeprowadzeniu prac budowlanych kubatura Budynku ma się zwiększyć z 28.900,00 m do około 30.129,00 m. Budynek obecnie składa się z siedmiu kondygnacji nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Kondygnację „1” oraz „-1” stanowi lokal niemieszkalny - garaż będący odrębną nieruchomością oraz lokale usługowe. Kondygnacja „1” oraz „-1” nie będą podlegały rozbudowie. Kondygnacje „+2” do „+7” podlegać będą rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania na budynek mieszkalny wielorodzinny. Na kondygnacjach „+2” do „+7” powstać ma w wyniku rozbudowy 84 wydzielonych lokali mieszkalnych (dalej łącznie zwane „Lokalami Mieszkalnymi”, a każdy z osobna „Lokalem Mieszkalnym”). Przedmiot Umowy (w tym Budynek) zlokalizowany jest w (...), na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Inwestycja w postaci istniejącego Budynku oraz garażu podziemnego (dalej: „Garaż”) została zrealizowana w oparciu o decyzję zatwierdzającą zamienny projekt budowlany tego Budynku. Rozpoczęcie użytkowania Budynku jako budynku usługowego (bez funkcji mieszkalnej), nastąpiło w oparciu o decyzję. Po 2004 r. Budynek nie został ulepszony, a nawet jeżeli Budynek podlegał ulepszeniu to wydatki poniesione na to ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły mniej niż 30% wartości początkowej. Mając na uwadze przedstawiony zakres rozbudowy stwierdzić można, że Lokale Mieszkalne powstaną de facto „od zera”. Z chwilą oddania do użytkowania Budynku po jego rozbudowie prawo użytkowania wieczystego przekształci się we własność z mocy prawa. Lokale Mieszkalne będą miały powierzchnię nie większą niż 150 m. Po wytworzeniu Lokali Mieszkalnych Spółka zamierza sprzedawać:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne