13.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.538.2024.1.AM

Dotyczy opodatkowania sprzedaży lokali po dokonanych ulepszeniach z przynależnym gruntem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 11 października 2024 r., który dotyczy opodatkowania sprzedaży lokali po dokonanych ulepszeniach z przynależnym gruntem. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni 30 czerwca 2019 r. zakupiła dwa używane lokale z przynależnym gruntem w budynku wielorodzinnym z przeznaczeniem na usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Lokale zostały zakupione aktem notarialnym bez prawa do odliczenia VAT. Po przeprowadzonym remoncie oraz ulepszeniu w dniu 1 października 2019 r. Wnioskodawczyni wprowadziła te lokale do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła ich amortyzację, a także wykonywanie usług krótkotrwałego zakwaterowania. Wartość ulepszenia znacznie przekroczyła 30% wartości początkowej. Z końcem 2024 r. lub w 2025 r., Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać lokale.

Pytanie

Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż gruntu wraz z lokalami, czy jest to sprzedaż opodatkowana stawką 23%, czy też może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, czy przekazanie, po remoncie i ulepszeniu lokali do ewidencji środków trwałych, a następnie ich użycie do usług krótkotrwałego zakwaterowania jest równoznaczne z pierwszym zasiedleniem?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż lokali będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, jednak po upływie dwóch lat od tego momentu. To oznacza, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwolnienia tej sprzedaży od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie ze znowelizowanym, w 2019 roku, art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, za pierwsze zasiedlenie uznaje się także by lokale były przez podatnika ulepszone, co najmniej 30%, a następnie oddane przez niego do używania na cele firmowe. Nie musi się z takim oddaniem do używania wiązać wykonywanie czynności opodatkowanych. Oznacza to, że Wnioskodawca użytkując lokale w celu usług krótkotrwałego zakwaterowania, czyli dla celów działalności gospodarczej od roku 2019, spełnia warunki przewidziane dla zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Planowana sprzedaż lokali nastąpi po pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 ust. 14 ustawy o VAT oraz od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W związku z tym, sprzedaż lokali będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne