Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.1048.2021.3.AWO
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z :
‒28 lutego 2022 r. (wpływy 28 lutego 2022 r.),
‒22 marca 2022 r. (wpływy 22 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Od 1 września 2021 r. prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność związana z oprogramowaniem o kodzie PKD 62.01.Z.
Posiada Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w związku z art. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „uPIT”). Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
1 września 2021 r. zawarł Pan pierwszą umowę o świadczenie usług programistycznych z podmiotem mającym swoją siedzibę na terytorium Polski (która to obowiązuje do dnia dzisiejszego), który to jest Pana głównym klientem (dalej jako: „Spółka”). W ramach przedmiotowej umowy świadczenie usług programistycznych należy rozumieć jako świadczenie usług polegających na projektowaniu, tworzeniu, a także rozwijaniu i wdrażaniu oprogramowania. Świadczy Pan usługi na rzecz Spółki na podstawie ogólnych wytycznych, które często przekazywane są w formie ustnej lub w formie korespondencji mailowej. Wytyczne nigdy nie są konkretne - zawierają one głównie cel jaki dany projekt ma osiągnąć. Realizuje Pan dany projekt zgodnie ze wskazówkami Kontrahenta, przy czym decyzja co do sposobu świadczenia usług i sposobu wykonania zadań leży w Jego gestii. Spółka jest głównym Pana kontrahentem. Pan, jako niezależny przedsiębiorca, ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności w ramach tej umowy, a w szczególności za rażące zaniedbania. Ponosi Pan też ryzyko gospodarcze swojej działalności, ponieważ w razie niepowodzenia realizowanego projektu, straci Pan klienta. Wykonywane czynności w ramach świadczenia usług na rzecz Spółki nie są wykonywane pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie przez nich wyznaczonym. W ramach realizowanych umów nigdy Pan nie ma obowiązku świadczyć usługi w określonym miejscu oraz określonym czasie. Może Pan świadczyć usługi w sposób zdalny, w różnych miejscach oraz w różnym czasie - w przypadku Spółki mającej swoją siedzibę w innym mieście niż Pan, świadczenie usług w miejscu przez nią wyznaczonym byłoby co najmniej nieefektywne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty