Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.269.2021.2.AK
Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatku na zakup lampki biurkowej za koszt do obliczenia wskaźnika nexus i prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2022 r. (wpływ 15 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prosi o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na Kontrahenta preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za lata podatkowe 2019, 2020, 2021 oraz lata przyszłe.
Wnioskodawca świadczy usługi, zajmując się programowaniem oraz przygotowaniem baz danych. Do zadań Wnioskodawcy należy stworzenie narzędzi przetwarzających dane i pozwalające na ich migrację z bazami. Narzędzie to jest swoistą „przejściówką” pomiędzy danymi z różnych źródeł, a bazą danych. Wnioskodawca tworzy kody/programy komputerowe filtrujące dane znajdujące się w bazach, następnie w zależności od indywidualnych potrzeb i zamówień, program segreguje, wskazując odpowiednie dane użytkownikom. Następnie Wnioskodawca tworzy (…) tj. panel z dostępem do danych. Wnioskodawca przygotowuje model danych co polega na zebraniu wszystkich koniecznych w zależności od przypadku danych i dodaniu ich do panelu, będącego jakoby zbiorem danych w graficznie przystępnej formie. Przykładem może zestawienie sumy sprzedaży z kategoriami produktu. Przy wskazanym procesie dochodzi do agregacji danych oraz tworzenia odpowiednich funkcji poprzez programowanie. Oprogramowanie korzysta z analiz danych, tworząc określone zestawienia. Innym projektem choć w większości aspektów powiązanym z uprzednio opisanym jest stworzenie narzędzi przetwarzających dane osobowe, będących często danymi wrażliwymi. Mając na uwadze charakter danych Wnioskodawca musi stworzyć dodatkową warstwę ochronną. Dane muszą zostać odpowiednio zaszyfrowane, zadaniem Wnioskodawcy jest uniemożliwienie wycieku danych z obrębu danego kraju. Kod jest tworzony od podstaw, zaś Wnioskodawca musi dobrać odpowiednie zabezpieczenia. W wyniku działań Wnioskodawcy powstaje kompleksowe rozwiązanie w postaci aplikacji webowej dla działu HR.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty