Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.710.2021.1.DP
Czy i kiedy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Odpisy aktualizujące oraz Wierzytelności, odpisane jako nieściągalne.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy i kiedy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Odpisy aktualizujące oraz Wierzytelności, odpisane jako nieściągalne. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Y (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym. Kluczowym obszarem działalności Spółki jest sprzedaż i dystrybucja — w kraju oraz na rynkach zagranicznych — Zabawek. Zabawki to sztandarowy, autorski wyrób, produkowany w kraju na zlecenie Spółki.
Dystrybucją Zabawek na rynku niemieckim od 2017 r. zajmuje się spółka X GmbH (…) z siedzibą w (…) (Niemcy) (dalej: „Kupujący”).
Zarówno Spółka, jak i Kupujący są podmiotami zależnymi od tego samego podmiotu polskiego, tzn. A Sp. z o.o. z siedzibą w Y (jedyny udziałowiec zarówno Spółki, jak i Kupującego).
Kupujący, począwszy od 2017 r., nabywał od Wnioskodawcy towary — w szczególności, wspomniane Zabawki.
W związku ze sprzedażą towarów na rzecz Kupującego Spółka rozpoznawała przychód należny w podatku dochodowym, stosownie do art. 12 ust. 3 Ustawy CIT. Wierzytelności Spółki, wynikające ze wspomnianych transakcji, w pewniej ich części nie zostały uregulowane przez Kupującego.
Obecnie Kupujący ze względu na złą sytuację finansową nie ma zdolności do uregulowania swoich zobowiązań wobec Spółki. Spółka analizuje w chwili obecnej możliwość wszczęcia z inicjatywy Spółki jako wierzyciela postępowania upadłościowego w odniesieniu do Kupującego. Możliwe również że postępowanie takie zostanie wszczęte z inicjatywy innego wierzyciela lub samego Kupującego. Z uwagi na siedzibę Kupującego postępowanie upadłościowe (dalej: „Postępowanie Upadłościowe”) prowadzone będzie na podstawie niemieckiej ustawy Prawo upadłościowe - lnsolvenzordnung (dalej: „InsO”). Spółka dokona zgłoszenia swoich wierzytelności wobec Kupującego w Postępowaniu Upadłościowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty