Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1167.2021.1.KF
Obowiązki płatnika w związku z finansowaniem pracownikom noclegów w czasie wypełniania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z finansowaniem pracownikom noclegów w czasie wypełniania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Działalność spółki dotyczy przede wszystkim (…). W ramach wskazanej działalności gospodarczej pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę wykonują prace (…).
Wyżej wymienione prace są wykonywane przez pracowników Wnioskodawcy w różnych regionach i województwach Polski oraz na terenie całej Europy. Wnioskodawca realizuje jednocześnie kilka kontraktów i zleceń. Miejsce wykonywania pracy w umowie określone jest jako „każdorazowo miejsce, w którym Pracodawca stale prowadzi prace polegające na (…)”.
W celu sprawnego prowadzenia prac pracownicy Wnioskodawcy wyjeżdżają poza miejsce swojego zamieszkania na okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od konkretnego kontraktu. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy po zakończeniu prac pracownicy bezpośrednio przemieszczają się do kolejnego zakładu w innej miejscowości. Mając na względzie kwestie ekonomiczne pracownicy po zakończeniu pracy nocują w kwaterach pracowniczych, hotelu, motelu czy wynajętym mieszkaniu znajdującym się w rejonie aktualnego miejsca wykonywania kontraktu lub zlecenia. Wnioskodawca pokrywa koszty noclegu, który jest konieczny ze względu na znaczną odległość miejsca realizowania prac od miejsca zamieszkania pracowników. Brak jest ekonomicznego uzasadnienia, aby pracownicy po każdym dniu pracy wracali do miejsca zamieszkania, co więcej w wielu przypadkach, ze względu na znaczne odległości taka możliwość w ogóle nie istnieje. Korzystanie przez pracowników z noclegu jest niezbędne do należytego wykonania zadań wynikających ze stosunku pracy. Ponadto zapewnienie noclegu pracownikom stanowi realizację obowiązku pracodawcy wynikającego z art. 94 ust. 2a Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty