Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.930.2021.1.MD
Brak wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy transakcji sprzedaży nieruchomości jako niestanowiącej przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oraz zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy transakcji sprzedaży nieruchomości oraz możliwość rezygnacji z ww. zwolnienia.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
-braku wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy transakcji sprzedaży nieruchomości jako niestanowiącej przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
-zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy transakcji sprzedaży nieruchomości oraz możliwości rezygnacji z ww. zwolnienia.
Opis zdarzenia przyszłego
F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej jako „Zbywca”) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, będącą rezydentem podatkowym w Polsce. Zbywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Zbywca jest właścicielem zabudowanej nieruchomości (dalej jako: „Nieruchomość”) składającej się z jednej działki ewidencyjnej zabudowanej budynkiem hotelowym (dalej jako: „Hotel”).
Zbywca nie jest właścicielem, ani posiadaczem innych nieruchomości. Do Zbywcy należy również wyposażenie pokoi w Hotelu takich jak m.in. meble, telewizory, zasłony, pościele i narzuty na łóżka, itp. (dalej łącznie jako: „Wyposażenie”).
W przeszłości Zbywca prowadził w Hotelu opodatkowaną VAT działalność hotelarską. Na potrzeby i w ramach wykonywania tej działalności, Zbywca zatrudniał pracowników oraz zawierał z podmiotami zewnętrznymi umowy najmu baru i restauracji w zlokalizowanym obok Hotelu centrum handlowym, umowy związane z prowadzeniem i utrzymaniem hotelu (np. w zakresie nagłośnienia, oświetlenia, wynajmu sprzętu cateringowego, obsługi informatycznej, systemu rezerwacji, systemu sprzedaży itp.). Jednak Hotel od (...) 2020 roku jest zamknięty i nie świadczy usług hotelarskich, a wszystkie umowy (poza dostawą mediów) zawarte w związku z prowadzoną działalnością hotelarską zostały zakończone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty