Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.716.2021.2.MM
skutki podatkowe związane ze sprzedażą Nieruchomości
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych ze sprzedażą Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2021 r. (wpływ 20 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”) oraz B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością(dalej: „Sprzedający 1”) i C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedający 2”) zawarły w dniu 14 lipca 2021 r. przed, notariuszem w (…), „Przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości”, rep. A nr (…) (dalej: „Umowa przedwstępna”).
Kupujący jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i będzie podatnikiem VAT czynnym także na dzień zawarcia Umowy przyrzeczonej. Sprzedający 1 prowadzi działalność gospodarczą, lecz nie jest na moment złożenia niniejszego wniosku zarejestrowany jako podatnik VAT (został wykreślony z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 2 Ustawy VAT). Sprzedający 1 zarejestruje się jako podatnik VAT czynny przed dniem złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT dostawy Nieruchomości i będzie podatnikiem VAT czynnym na moment zawarcia Umowy przyrzeczonej.
W Umowie przedwstępnej pod warunkiem ziszczenia się warunków zawieszających, strony zobowiązały się do zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży (dalej: „Umowa przyrzeczona”), na mocy której Sprzedający 1 sprzeda, a Kupujący kupi od Sprzedającego 1:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty