Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.683.2021.4.AKA
Brak opodatkowania sprzedaży udziału niezabudowanej nieruchomości gruntowej
Interpretacja indywidualna
stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży udziału niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 grudnia 2021 r. (wpływ 15 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej, ani nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Nie jest również rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywał sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej.
Wnioskodawca jest właścicielem 1/2 nieruchomości położonej w (...), wyodrębnionej w Księdze Wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy (...) Wydział Ksiąg Wieczystych (nr KW (...); zwana dalej: „Księga Wieczysta”) jako działka o nr ewidencyjnymi 1 (zwana dalej: „Nieruchomość”). Wnioskodawca nabył prawo do własności Nieruchomości w drodze dziedziczenia, po swojej matce, zmarłej 26 listopada 1994 r. Nabycie Nieruchomości w drodze dziedziczenia zostało potwierdzone Postanowieniem Sądu Rejonowego (...) Wydział Cywilny z 10 maja 1995 r. Nabycie nieruchomości przez matkę Wnioskodawcy przez zasiedzenie zostało potwierdzone Postanowieniem Sądu Rejonowego (...) Wydział Cywilny z 16 października 2000 r. Zgodnie z treścią Księgi Wieczystej Nieruchomość, będąca nieruchomością gruntową stanowi grunty orne Wnioskodawca zamierza zbyć Nieruchomość.
Należy nadmienić, że Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, a wybranymi przez małżonków ustrojem majątkowym jest ustawowa wspólność majątkowa. Nieruchomość, z uwagi na sposób nabycia stanowi majątek osobisty. Wnioskodawca nabył ją będąc w związku małżeńskim, ale nie zawierał umów rozszerzających wspólność ustawową majątkową małżeńską.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty