16.06.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.137.2021.3.HD

Skutki podatkowe ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 4 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w skutków podatkowych ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 4 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni mieszka w miejscowości turystycznej w budynku, w którym prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi.

Budynek składa się z dwóch części stanowiących odrębne nieruchomości.

Część budynku, w której Wnioskodawczyni mieszka i prowadzi działalność gospodarczą, nie ma dostępu do drogi publicznej (dalej: nieruchomość władnąca). Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem nieruchomości władnącej razem z czterema innymi osobami.

Druga część budynku, która posiada dostęp do drogi publicznej, jest własnością teściów Wnioskodawczyni (dalej: nieruchomość służebna).

Obie części budynku posiadają wspólną ścianę, w której wykonano otwór drzwiowy umożliwiający przejście z budynku nieruchomości władnącej do przedsionka budynku nieruchomości służebnej – wyjście z tego budynku na podwórze nieruchomości służebnej i dotarcie do drogi publicznej. Innymi słowy, aby dostać się z nieruchomości władnącej do drogi publicznej należy przejść przez część budynku nieruchomości służebnej (przedsionek) i podwórze tej nieruchomości, na którym Wnioskodawczyni i pozostali właściciele nieruchomości władnącej parkują samochody. Tak samo postępują goście Wnioskodawczyni, którym wynajmuje pokoje oraz pracownicy firm kurierskich dostarczający jej przesyłki. Taki stan trwa od początku istnienia obu części budynku, tj. ponad 20 lat. Korzystanie z nieruchomości służebnej jest bezumowne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne