Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.247.2021.2.KR
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2021 r. (data wpływu 20 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2021 r. (data wpływu 9 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lutego 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 29 kwietnia 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-2.4011.247.2021.1.KR, wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 29 kwietnia 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 30 kwietnia 2021 r.).
Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem nadanym za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 9 maja 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.). Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu autorskiego oprogramowania (B+R) w ramach umowy ze Spółką z o.o. Aktualną formą opodatkowania powyższej działalności jest podatek liniowy z prowadzoną księgą przychodów i rozchodów. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących – przy tworzeniu dedykowanych i kompleksowych narzędzi dla klienta jakim jest system zarządzania, planowania oraz obsługi sprzedaży. Stosuje pakiet najnowszych technologii, w tym na przykład najnowsze wersje języków programowania oraz dostosowane, zoptymalizowane algorytmy, nie będące kopią istniejących rozwiązań. Zgodnie z umową – prace Wnioskodawcy dotyczą projektowania, implementacji i modyfikacji oprogramowania. Realizacja zadań związana jest z projektem, w ramach którego są wykonywane zlecone prace. Projekty, do których rozwiązania tworzy i implementuje Wnioskodawca to innowacyjne oprogramowanie i pakiety open-source umożliwiające innym programistom wykorzystywanie gotowych nieistniejących wcześniej rozwiązań. Wnioskodawca tworząc powyższe rozwiązania zrzeka się swoich praw autorskich do nich. Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem wytworzonego oprogramowania. Otrzymuje jednak licencję na korzystanie z nich. Projekty te wymagają stworzenia autorskiego oprogramowania, gdyż ich założenia i tematyka nie znajduje nigdzie satysfakcjonujących rozwiązań. Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję zapewniającą wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu. Jest to dokument, w którym do numeru faktury wystawionej przez Wnioskodawcę, przypisane są poszczególne projekty zakwalifikowane jako prawo własności intelektualnej. W celu należytego wykonania powierzonych zadań, większość czasu pracy zajmuje badanie i poszukiwanie optymalnego ich rozwiązania w narzuconym języku programowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty