Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.944.2020.2.MD
Dzierżawa znaku towarowego – opodatkowanie
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2020 r. (data wpływu 26 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni posiada znak towarowy, wprowadzony do majątku przedsiębiorstwa jako wartość niematerialna i prawna. Wydzierżawia obecnie znak towarowy na rzecz kilku podmiotów. W zawartych umowach dzierżawy, Wnioskodawczyni zobowiązana jest do czynnego działania na rzecz utrzymania znaku towarowego, przeciwdziałania jego bezprawnemu wykorzystaniu, działania na rzecz zwiększenia jego rozpoznawalności na rynku oraz działań marketingowych związanych z tym znakiem towarowym.
Wnioskodawczyni chciałaby zawrzeć nowe umowy dzierżawy znaku towarowego (wypowiadając obecnie funkcjonujące) w taki sposób, że wszystkie czynności związane z rozpoznawalnością znaku towarowego, działaniami marketingowymi, także z ochroną znaku przed bezprawnym wykorzystaniem, przeszłyby na rzecz dzierżawców. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni nie wykonywałaby żadnych czynności związanych z obsługą tego znaku towarowego, byłaby biernym podmiotem, który tylko wydzierżawiałby znak zainteresowanym podmiotom.
Jednocześnie Wnioskodawczyni chciałaby przenieść własność znaku towarowego z majątku przedsiębiorstwa do swojego majątku prywatnego (przekazać na cele prywatne), celem wydzierżawiania go na zmienionych warunkach (jako bierny wydzierżawiający), już jako podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie dzierżawy znaku towarowego. Wnioskodawczyni od 2005 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Podstawowym zakresem działalności gospodarczej jest działalność w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, zakładów mechanicznych, dodatkowo w zakresie działalności agencji reklamowej, a także wynajmu znaków towarowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty