Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024 *

*Osoby, które wcześniej złożyły deklaracje o rezygnacji z PPK, staną się ponownie ich uczestnikami PPK, jeśli od 1 do 31 marca 2023 r. nie złożą kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat. Autozapisy będą powielane co 4 lata. Od 4 czerwca 2022 r. doprecyzowano przepisy dotyczące zawierania umów o prowadzenie PPK na rzecz osób pomiędzy 55 a 69 rokiem życia. Po zmianie dla osoby zatrudnionej, która ukończyła 55 lat, a nie osiągnęła 70 roku życia, umowę o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na jej wniosek złożony podmiotowi zatrudniającemu. Uchylono art. 15 ust. 3 ustawy o PPK, zgodnie z którym podmiot zatrudniający zawierał umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz takiej osoby zatrudnionej, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia osoba ta była zatrudniona w tym podmiocie zatrudniającym łącznie przez co najmniej 3 miesiące. Podmiot zatrudniający nadal ma obowiązek poinformować taką osobę o możliwości złożenia wniosku o zawarcie na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK.

30.09.2021

Skutki opóźnienia lub zaległości w przekazywaniu wpłat na PPK do instytucji finansowej

Pracodawca nie ma możliwości odprowadzenia na rachunek PPK zaległych, nienaliczonych i niepobranych w terminie wpłat na PPK. Wsteczne ich naliczenie i odprowadzenie stanowiłoby potencjalnie zbyt duże obciążenie dla uczestnika PPK. Możliwe jest jednak wpłacenie naliczonych i pobranych z pensji uczestnika PPK wpłat, które nie zostały przekazane w terminie na rachunek instytucji finansowej.

Rachunek PPK uczestnika jest zasilany ze środków pochodzących od podmiotu zatrudniającego, uczestnika PPK oraz ze środków publicznych (z Funduszu Pracy - wpłata powitalna i dopłaty roczne). Środki publiczne są przekazywane wprost na rachunek uczestnika w instytucji finansowej, bez pośrednictwa podmiotu zatrudniającego (którym najczęściej jest pracodawca lub zleceniodawca). Podmiot zatrudniający nie finansuje wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, nie opłaca ich ani nie otrzymuje środków w celu ich przekazania na rachunek uczestnika PPK. Dlatego kwestia ewentualnych opóźnień i zaległości obejmuje w praktyce tylko wpłaty na PPK - zarówno w części finansowanej przez pracodawcę, jak i w części pobieranej z wynagrodzenia osoby zatrudnionej.

Wpłaty na PPK - finansowanie i wysokość

Wpłaty na PPK są dokonywane przez podmiot zatrudniający z jego środków i ze środków uczestnika PPK. Wpłaty podstawowe (obowiązkowe) wynoszą:

  • 2% wynagrodzenia - w części finansowanej przez osobę zatrudnioną, oraz
  • 1,5% wynagrodzenia - w części finansowanej przez podmiot zatrudniający.

Wysokość wpłat podstawowych jest określona w ustawie o PPK, nie może więc zostać zmieniona ani w umowie o zarządzanie PPK, ani na podstawie porozumień podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK.

Natomiast zarówno podmiot zatrudniający, jak i uczestnik mogą dobrowolnie zadeklarować wpłaty dodatkowe, przy czym deklaracje są niezależne od siebie - decyzja pracodawcy w zakresie wpłat dodatkowych lub rezygnacji z nich nie zależy od decyzji pracownika i odwrotnie. Wpłaty dodatkowe (dobrowolne) wynoszą:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
03.06.2022 06:10 Ubezpieczenia
Czytaj więcej