Porada aktualna na dzień 16-04-2024 *

*Osoby, które wcześniej złożyły deklaracje o rezygnacji z PPK, staną się ponownie ich uczestnikami PPK, jeśli od 1 do 31 marca 2023 r. nie złożą kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat. Autozapisy będą powielane co 4 lata.

09.03.2022 Ubezpieczenia

Kiedy firma w trudnej sytuacji może zwolnić się z obowiązków PPK

PROBLEM

Nasza firma, ze względu na liczne ograniczenia związane z epidemią, jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej, która objawia się m.in. okresowymi problemami z płynnością. Czy w tej sytuacji mamy możliwość obniżenia obciążeń wynikających z ustawy o PPK?

RADA

Możliwość ograniczenia obciążeń związanych z uczestnictwem w PPK jest przewidziana tylko w szczególnych okolicznościach. Pracodawca może nie finansować wpłat do PPK m.in. wówczas, jeżeli ogłoszono jego upadłość albo gdy wprowadził przestój ekonomiczny. W takich przypadkach pracownicy mogą jednak jednostronnie zadeklarować, że nadal będą finansowali swoje wpłaty do PPK, pomimo braku ich finansowania przez pracodawcę. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o PPK przewiduje nieliczne sytuacje, w których pracodawca może czasowo ograniczyć koszty związane z uczestnictwem swoich zatrudnionych w systemie PPK.

Pracodawca może nie finansować wpłat do PPK (zarówno podstawowych, jak i dodatkowych):

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne