Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego i jego wysokość
Prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten urlop przysługuje co do zasady ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu, np. umowy zlecenia lub pozarolniczej działalności gospodarczej, mają prawo wyłącznie do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu ojcowskiego. Świadczenie to przysługuje wszystkim wskazanym ubezpieczonym bez okresu wyczekiwania i w tym samym 2-tygodniowym wymiarze.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest ustalane wyłącznie na wniosek ubezpieczonego ojca dziecka, ponieważ nie jest to świadczenie obowiązkowe. Złożenie wniosku o urlop ojcowski/wypłatę zasiłku z zachowaniem wymaganego 7-dniowego terminu jest wiążące dla płatnika i ZUS.
Osoby uprawnione
Z uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec dziecka (zarówno biologiczny, jak i adopcyjny) będący:
- pracownikiem,
- osobą objętą ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu, np. prowadzenia pozarolniczej działalności czy zawartej umowy zlecenia
- do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty