Jakie zmiany wprowadzono dla zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci
W wyniku nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawcy znajdujący się w likwidacji będą zobowiązani do dokonania wpłat na PFRON, począwszy od wpłat za styczeń 2019 r. Ponadto na podmioty udzielające ulg we wpłatach na PFRON nałożono obowiązek informowania nabywcy tej ulgi o zasadach jej nabywania i korzystania z obniżenia wpłaty. Wprowadzono też dodatkowe, elastyczne formy zatrudnienia (m.in. telepracę) dla pracowników-rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Ustawa zmieniająca ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza również inne zmiany, które nie są bezpośrednio skierowane do pracodawców. Dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych z realizacją programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, a także z funkcjonowaniem warsztatów terapii zajęciowej, z działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z realizacją przepisów w zakresie kwot wolnych od potrąceń i egzekucji ze świadczeń emerytalno-rentowych.
Ustawa weszła w życie 6 czerwca 2018 r., natomiast przepisy dotyczące udzielania ulg we wpłatach na PFRON będą obowiązywać od 1 października 2018 r.
Podmioty z obniżonym wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych
W wyniku zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji) do katalogu pracodawców, do których należy stosować obniżony do 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dodano następujące podmioty:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty