16.05.2023 13:49 Kadry i płace

Nowelizacja przepisów ustawy o PFRON, która weszła w życie 30 października 2022 r., rozszerzyła krąg sprzedających uprawnionych do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON o przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające co najmniej 10 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Na te podmioty nałożono też obowiązek składania informacji ewidencyjnych i aktualizacyjnych, w tym informacji ewidencyjnej INF-Z. Przed zmianą ustawy o rehabilitacji obowiązek ten dotyczył tylko sprzedających będących podmiotami co najmniej z 25‑etatowym zatrudnieniem i odpowiednim wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. 

Informacje INF-Z (ewidencyjna zgłoszeniowa lub aktualizacyjna), INF-1 (miesięczna) i INF-2 (roczna) składa:

  • pracodawca zwolniony z wpłat na PFRON, jeżeli osiąga odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, 
  • podmiot niedziałający w celu osiągnięcia zysku, m.in. dom pomocy społecznej, hospicjum czy zakład opiekuńczo-leczniczy,
  • pracodawca uprawniony do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON. 

W nowej wersji formularza INF-Z zostały uwzględnione dodatkowe dane identyfikujące nową grupę uprawnionych sprzedających, którymi są przedsiębiorstwa społeczne, w następujących pozycjach:

  • 36 (status przedsiębiorstwa społecznego), 
  • 37 (data uzyskania tego statusu),
  • 38 (data utraty statusu). 

W stosunku do zakresu informacyjnego dotychczasowego formularza INF-1 jego nowy wzór zawiera zwięzłą redakcję tabeli T2. Tabelę tę wypełnia również pracodawca będący przedsiębiorstwem społecznym. Należy w niej podać: 

  • przeciętne miesięczne stany zatrudnienia w przedsiębiorstwie społecznym (w etatach), 
  • rzeczywiste zatrudnienie w przedsiębiorstwie ekonomii społecznej osób świadczących pracę na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą lub umowy cywilnoprawnej oraz
  • liczbę osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niebędących pracodawcami, świadczących na rzecz przedsiębiorstwa społecznego usługi przez nieprzerwany okres co najmniej 3 miesięcy. 

Ponadto należy w niej wykazać rzeczywiste zatrudnienie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w rozumieniu ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej w przedsiębiorstwie ekonomii społecznej na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę. 

W stosunku do dotychczasowego zakresu informacyjnego w nowym formularzu INF-2 do tabeli została dodana część dotycząca obowiązku składania informacji INF-1 w związku ze statusem sprzedającego uprawnionego do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON, w tym przez przedsiębiorstwo społeczne. 

Składanie informacji

Informacje INF-Z i INF-1 za okresy sprawozdawcze począwszy od października 2022 r. oraz informację INF-2 za okresy sprawozdawcze począwszy od 2022 r. należy składać według wzorów określonych w nowym rozporządzeniu.  Natomiast informacje INF-Z i INF-1 za okresy sprawozdawcze do września 2022 r. włącznie oraz informację INF-2 za okresy sprawozdawcze do 2021 r. zobowiązane podmioty powinny składać według wzorów określonych w dotychczasowych przepisach. Przepisy nowego rozporządzenia wprowadzają 4-miesięczny okres przejściowy, który trwa do 28 sierpnia 2023 r., kiedy możliwe jest składanie formularzy zgodnie z dotychczasowymi wzorami. 

Natomiast zmian w ww. informacjach dokonuje się przez złożenie formularza według wzoru określonego w nowym rozporządzeniu.

 

 

Oprac. Bożena Goliszewska-Chojdak

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty