Ubezpieczenia
Porada
03.07.2018 Ubezpieczenia

Nasz pracownik, uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (renta z ogólnego stanu zdrowia), skończył 61 lat. Obecnie pracuje w wymiarze 1/4 etatu. Czy prawdą jest, że osoba, która pobiera rentę, może skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Porada
03.07.2018 Ubezpieczenia

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą nabyć prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, jeśli pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przed ukończeniem wieku emerytalnego mogą również nabyć - po spełnieniu określonych warunków - prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenia przedemerytalnego.

Porada
03.07.2018 Ubezpieczenia

Mam obywatelstwo niemieckie i zarejestrowaną w Niemczech firmę, w ramach której świadczę usługi doradztwa pozyskiwania funduszy unijnych. W ramach tej działalności chciałbym świadczyć usługi w Polsce. Czy będę musiał opłacać za siebie składki do ZUS?

Porada
03.07.2018 Ubezpieczenia

Od 10 miesięcy w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia zatrudniamy emeryta. Od jego wynagrodzenia odprowadzamy składki na ubezpieczenia społeczne. Emeryt zgłosił się do działu kadr z prośbą o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i opłacaniu składek, bo chce się starać o wyższą emeryturę. Czy ZUS doliczy okres wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia do stażu emerytalnego?

Artykuł
02.07.2018 Ubezpieczenia

Aby skutecznie powołać się na nieważność umowy o pracę ze względu na obejście prawa lub pozorność czynności prawnej, należy wykazać: albo konkretne przepisy, które podlegały obejściu przy zawieraniu takiej umowy, albo nieistnienie zawartej umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2006 r., II UK 119/05).

Artykuł
02.07.2018 Ubezpieczenia

ZUS rozpatruje uprawnienia do emerytury lub renty na podstawie wniosku zainteresowanej osoby, złożonego wraz z dokumentacją potwierdzającą staż pracy i osiągane zarobki. Prawo do świadczenia może zostać przyznane od dnia nabycia uprawnień, lecz nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Artykuł

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią

Porada
02.07.2018 Ubezpieczenia

Postanowiliśmy sfinansować jednemu z pracowników studia podyplomowe. Zajęcia odbywają się w piątki od godz. 12.00, dlatego pracownik zostaje zwolniony z części dnia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uczelnia znajduje się poza miejscem zamieszkania pracownika, więc zwracamy pracownikowi również koszty przejazdu, hotelu i posiłków, a ponadto zwróciliśmy mu koszt zakupu książek i materiałów do nauki

Porada
02.07.2018 Ubezpieczenia

W marcu br. po dwuletniej przerwie została przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent. Wskutek zmiany przepisów w 2004 r. emeryci i renciści zostali pozbawieni gwarancji corocznej podwyżki swoich świadczeń. Waloryzacja jest przeprowadzana dopiero od 1 marca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych osiągnął od roku, w którym przeprowadzona była

Porada
02.07.2018 Ubezpieczenia

Chcę wystawić zaświadczenie do ZUS o zarobkach jednej z pracownic, która w 2005 r. była uprawniona do renty rodzinnej. Prawo do tej renty utraciła w ubiegłym roku w związku z ukończeniem studiów. Do kiedy przysługiwało jej to świadczenie i za jaki okres powinniśmy wykazać zarobki w zaświadczeniu, jeśli pracownica ta ukończyła 25 lat w trakcie trwania nauki na ostatnim roku studiów, tj. 17 kwietnia

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Prowadzę niewielką firmę. Od grudnia 2006 r. chciałbym zatrudnić na podstawie umowy o pracę mężczyznę, który od 5 lat pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy. W listopadzie 2006 r. ukończy 60 lat i spełni warunki do przyznania wcześniejszej emerytury (posiada 25 lat stażu pracy). Czy nawiązanie stosunku pracy z taką osobą spowoduje, że utraci

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Od 6 miesięcy zatrudniamy pracownika, który od 3 lat ma prawo do emerytury. Czy zatrudnienie w naszym zakładzie może mieć wpływ na zwiększenie jego emerytury? Czy ZUS może doliczyć mu okres pracy wykonywanej po przyznaniu świadczenia?

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Jestem właścicielem biura projektowego, w którym zatrudniam 20 osób. Pracownik, który chce starać się o emeryturę, zwrócił się do mnie o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik ten pracuje w mojej firmie od kilkunastu lat. Otrzymywał wynagrodzenie za dany miesiąc w tym samym miesiącu. Dodatkowo w lutym każdego roku otrzymywał nagrodę za rok poprzedni. W październiku 2005 r.

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Niepoinformowanie otwartego funduszu emerytalnego (ofe), z którym dana osoba zawarła umowę o członkostwo, o zmianie sytuacji życiowej, może być dla niej niekorzystne. Poza wyborem ofe ważna jest również podstawowa znajomość zasad rozdzielania środków zgromadzonych na koncie ubezpieczonego, aby wiedzieć, jak wypełnić deklarację przystąpienia do umowy z ofe oraz jakie informacje zgłaszać w celu uaktualnienia

Artykuł
01.07.2018 Ubezpieczenia

Z przepisów art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie wynika konieczność pozostawania w zatrudnieniu pracowniczym w dacie osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoba starająca się o wcześniejszą emeryturę powinna tylko wykazać, że przed złożeniem wniosku była zatrudniona na podstawie stosunku pracy, posiada odpowiedni wiek oraz wymagane okresy składkowe i nieskładkowe (wyrok Sądu Najwyższego z 16

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Urodziłem się 20 marca 1941 r. Pobierałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którą ZUS zamienił po ukończeniu przeze mnie 65 lat na emeryturę. Pracowałem przez 23 lata i 8 miesięcy, przez 4 lata studiowałem. Rentę pobierałem przez 3 lata. Dlaczego ZUS ustalając emeryturę nie doliczył mi okresu pobierania renty? Przecież miałbym wyższe świadczenie.

Porada

Prowadzę działalność gospodarczą. Jest to niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Czy tak jak publiczne ZOZ jestem zwolniony z obowiązku opłacania za moich pracowników składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Porada

Czy dyrektor samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest uprawniony do otrzymania nagrody jubileuszowej w związku z ukończeniem 30 lat pracy zawodowej, czy ze względu na przepisy tzw. ustawy kominowej nie będzie mu ona przysługiwała?

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Nasza spółka nie wypłaca świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. W jaki sposób mamy wypełnić raport RSA za pracownika, któremu zasiłek chorobowy za październik wypłaci ZUS na podstawie dwóch zwolnień lekarskich, prawdopodobnie dopiero w listopadzie? Czy możemy wykazać cały okres choroby w jednym bloku raportu, czy powinniśmy podać okresy, na jakie zostały wystawione zwolnienia lekarskie?

Artykuł

Po ostatniej nowelizacji przepisów ustawy zasiłkowej powstała rozbieżność co do ustalania okresu zasiłkowego w przypadku nauczycieli kontraktowych i mianowanych.

Artykuł
01.07.2018 Ubezpieczenia

Osoba, która przed 1 września 1997 r. była nieprzerwanie od 10 lat inwalidą i z tego tytułu pobierała rentę, może być skierowana przez organ rentowy na badania lekarskie w celu ustalenia jej niezdolności do pracy jako przesłanki prawa do renty (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2006 r., sygn. III UZP 2/05).

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Pracownica, która urodziła się w 1950 r., w latach 1996-2001 pracowała w niewielkim zakładzie, który do 31 grudnia 1998 r. za swoich pracowników składał do ZUS deklaracje imienne, a od 1 stycznia 1999 r. imienne raporty. Na potwierdzenie tego zatrudnienia posiada świadectwo pracy i zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7), ale żaden z tych dokumentów nie zawiera pieczątek imiennych pracowników

Poprzednia Następna