Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.258.2020.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.258.2020.1.RR
możliwość zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2020 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:
- w części dotyczącej urlopu wypoczynkowego, urlopu okolicznościowego, okresu zwolnienia lekarskiego, świadczenia wypłacanego przez ZUS, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy emerytalno-rentowej, wynagrodzenia dodatkowego: wynagrodzenia za potwierdzenie efektów uczenia się, wynagrodzenia za pracę w komisji rekrutacyjnej, wynagrodzenia za kierowanie lub sprawowanie opieki nad studenckimi praktykami zawodowymi jest nieprawidłowe;
- w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest publiczną szkołą wyższą działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: PSWN).
Zgodnie z art. 11 ust. 1 PSWN, do ustawowych zadań uczelni należy prowadzenie kształcenia na studiach (pkt 1), prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia (pkt 2), prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki (pkt 3), prowadzenie kształcenia doktorantów (pkt 4), kształcenie i promowanie kadr uczelni (pkt 5). Działalność naukowa, obejmuje badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną zdefiniowaną w art. 4 PSWN. Kształcenie studentów odbywa się na studiach wyższych studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych, doktoranckich i innych formach kształcenia. Kształcenie we wszystkich jego formach realizowane jest przez prowadzone w ramach danego systemu kształcenia zajęcia dydaktyczne organizowane przez uczelnię. Zajęcia dydaktyczne oraz działalność naukowa prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje naukowe lub zawodowe, zatrudnione w uczelni na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty