Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.7.2020.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.7.2020.1.AB
Zwolnienie z podatku VAT usługi najmu domu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 stycznia 2020 r. (data wpływu 10 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usługi najmu domu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 stycznia 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usługi najmu domu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności Spółki jest m in. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi Spółka posiada nieruchomości mieszkalne (wprowadzone na tabelę amortyzacyjną), które wynajmuje zarówno osobom prywatnym jak i firmom długoterminowo na cele mieszkaniowe. Wnioskodawca wynajmuje nieruchomości mieszkalne we własnym imieniu i na własny rachunek. Z dniem 13 stycznia 2020 roku planuje podpisać umowę z przedsiębiorcą (czynnym podatnikiem VAT) o wynajem domu mieszkalnego na okres roku z możliwością jej przedłużenia. Usługa najmu jest sklasyfikowana pod numerem PKWiU 68.20.11.0 (Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi. Czynsz jest płatny miesięcznie w stałej kwocie, dodatkowo najemca zwraca koszty zużycia mediów wg wskazań liczników. W umowie najmu Najemca wskazuje imiennie, iż dom będzie wynajęty Panu XY wraz z rodziną (łącznie 3 osoby). Z informacji pozyskanych od biura pośrednictwa Pan XY jest dyrektorem firmy, która będzie od Wnioskodawcy wynajmować przedmiotowy dom. Najemca zobowiązuje się użytkować przedmiot najmu zgodnie z jego mieszkaniowym przeznaczeniem. Najemca nie ma prawa w jakiejkolwiek formie podnajmować wynajętego lokalu oraz przekazywać swoich praw z niniejszej umowy osobom trzecim bez wcześniejszej pisemnej zgody Wynajmującego. Najemca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu (podnajmu) mieszkań. Celem zawarcia umowy najmu będzie wyłącznie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Pana XY i jego rodziny i tylko te 3 osoby będą korzystać z przedmiotu najmu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty