17.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.707.2019.2.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.707.2019.2.GG

w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa własności intelektualnej według preferencyjnej stawki podatkowej 5% (IP BOX)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2019 r. (data wpływu 26 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 grudnia 2019 r. (data wpływu 16 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 11 grudnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.707.2019.1.GG, (doręczonym w dniu 12 grudnia 2019 r.) wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 16 grudnia 2019 r. wpłynęło do tutejszego Organu uzupełnienie wniosku, z zachowaniem ustawowego terminu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą wg przeważającego kodu PKD (Działalność związana z oprogramowaniem). Jest programistą, który wykonuje usługi dla klienta na podstawie umowy o świadczeniu usług. W szczegółowy zakres usług wchodzi m.in. tworzenie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z wytycznymi usługobiorcy, projektowanie nowych rozwiązań oparte na oprogramowaniu, sporządzanie dokumentacji i opinii technicznych, analiza istniejących systemów. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na klienta całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych uwzględnione jest w wynagrodzeniu za świadczenie usług. Nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Jest częścią zespołu programistów zatrudnionych przez klienta. Oprogramowanie, które tworzy Wnioskodawca w ramach umowy o świadczeniu usług jest rezultatem własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie, które wytwarza jest tworzone w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). Zamierza rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego za rok 2019 ze stawką podatku dochodowego wynoszącej 5%. Jednocześnie oświadczył, że na potrzeby skorzystania z IP BOX będzie posiadał odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o PIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne