Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.612.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.612.2019.1.AP
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z najmem mieszkania
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 20 listopada 2019 r. identyfikator poświadczenia przedłożenia ePUAP-.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z najmem mieszkania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalności agencji reklamowych o charakterze usługowym, polegającą na projektowaniu graficznym materiałów reklamowych i promocyjnych, jak również projektowaniu specjalistycznym, w tym projektowaniu stron internetowych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Siedziba działalności znajduje się w tym samym mieście, co miejsce zameldowania, jak i pobytu Wnioskodawcy. Charakter prac oraz rodzaje prowadzonych projektów wymuszają pracę w innej miejscowości, w której Wnioskodawca nawiązał współpracę ze spółką, której siedziba znajduje się w odległości około 120 km od siedziby Wnioskodawcy. Specyfika pracy wymaga stałego kontaktu z kontrahentem, ustalania celów i zadań, jak i na bieżąco raportowania zrealizowanych zadań, a to z kolei wymaga bardzo częstej obecności w innej miejscowości niż siedziba firmy i łączy się z koniecznością wynajmu lokalu. W celu zminimalizowania kosztów prowadzonej działalności Wnioskodawcy, zabezpieczenia przychodów, jak również zwiększenia efektywności działań i realizowanych zadań, konieczne jest przebywanie w miejscowości poza siedzibą firmy. Z powodu znacznej odległości (około 120 km w jedną stronę) między siedzibą firmy, a miejscem świadczenia usług, aby ograniczyć koszty związane ze stałymi dojazdami/noclegami, jak również dotrzymywać terminów i wykonywania zleconych czynności, Wnioskodawca wynajął lokal mieszkalny w miejscowości siedziby klienta. Opcja najmu lokalu jest dużo tańsza niż ciągły najem hotelu oraz zmniejsza koszty związane z dojazdami i stałą eksploatacją pojazdu. Stosunek najmu jest potwierdzony umową, a zapłata czynszu za najem jest potwierdzona przelewem bankowym. Na prośbę Wnioskodawcy właściciel mieszkania dołącza również rachunek do umowy najmu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty