Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.431.2019.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.431.2019.1.PR
w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy, jako pozostającego w spółce kapitałowej udziałowca, związanych z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia posiadanych przez innego udziałowca spółki
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2019 r. (data wpływu 30 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 września 2019 r. (data wpływu 23 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy, jako pozostającego w spółce kapitałowej udziałowca, związanych z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia posiadanych przez innego udziałowca spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy, jako pozostającego w spółce kapitałowej udziałowca, związanych z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia posiadanych przez innego udziałowca spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wnioskodawca jest jednym z trzech pośrednich właścicieli (dalej: Właściciele Pośredni) udziałów w Spółce X sp. z o.o. (dalej: X lub Spółka). Planowane jest uproszczenie struktury, polegające na tym, aby Wnioskodawca wraz z pozostałymi Pośrednimi Właścicielami posiadał bezpośrednio udziały w Spółce. W tym celu, Wnioskodawca wraz z pozostałymi Pośrednimi Właścicielami planuje przystąpić do X poprzez wniesienie wkładu pieniężnego na kapitał własny Spółki, celem objęcia nowych udziałów. Wskutek powyższego, Właściciele Pośredni (w tym Wnioskodawca) staną się mniejszościowymi udziałowcami w Spółce. Udziałowcem większościowym w Spółce będzie polska spółka kapitałowa (dalej: Spółka kapitałowa). Kolejnym etapem działań zmierzających do uproszczenia struktury będzie umorzenie udziałów Spółki kapitałowej w X, tak aby Właściciele Pośredni stali się jedynymi udziałowcami w Spółce. Umorzenie udziałów Spółki kapitałowej w X zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, dalej: KSH). Umorzenie to ma być dokonane dobrowolnie za zgodą Spółki kapitałowej w drodze nabycia tych udziałów przez X celem umorzenia bez wypłaty wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty