29.07.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.312.2019.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.312.2019.1.RR

możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2019 r. (data wpływu 7 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług udzielania koncertów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług udzielania koncertów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako artysta muzyk, piosenkarz oraz kompozytor prowadzi od kwietnia 2019 r. jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności (PKD) przeważającą działalnością jego firmy jest działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych - kod 90.01.Z.

Na chwilę obecną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przede wszystkim Wnioskodawca skupia się na świadczeniu usług polegających na wykonywaniu występów artystycznych w postaci koncertów. Mogą to być zarówno koncerty w klubach muzycznych jak i podczas imprez plenerowych. Koncerty wykonuje osobiście jako piosenkarz. Dodatkowo w zależności od potrzeb w ramach dawania koncertów na scenie towarzyszyć mu może także DJ oraz muzyk sesyjny, którzy tworzą dodatkową oprawę muzyczną, jak również tancerze, którzy stanowią element oprawy wizualnej.

Na koncertach przedstawiane są utwory słowno-muzyczne Wnioskodawcy. W związku z powyższym w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1191 z późn. zm., dalej jako Ustawa o prawie autorskim) Wnioskodawca posiada status twórcy. Zainteresowany jest także stroną umów cywilnoprawnych zawieranych z kontrahentami na usługi wykonania koncertów jako wykonujący zlecenie. Zgodnie z zawartymi umowami organizatorem koncertu jest strona zlecająca. Natomiast osoby towarzyszące Wnioskodawcy na scenie, tj. DJ, muzycy czy tancerze zawierają osobne umowy cywilnoprawne z Wnioskodawcą, nie są stroną umowy z organizatorem koncertu.

Przychody otrzymywane z tytułu wykonywanych koncertów stanowią główny i na chwilę obecną jedyny przychód działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W przyszłości Strona planuje także rozszerzyć zakres świadczonych usług o prowadzenie profesjonalnej wytwórni muzycznej oraz zająć się działalnością promującą innych artystów. Obecnie jednak, jak już wspomniano, Strona skupia się na własnych koncertach i z tego tytułu czerpie korzyści finansowe w ramach prowadzonej firmy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne